Kupujete bernija?

Branje za uvod!

Nižanje vzrejnih standardov, ki ga od sredine leta 2011 uvaja Državna vzrejna komisija za bernske planšarske pse pri Kinološki zvezi Slovenije, pomeni, da je po novem za vzrejo primeren skoraj vsak pes oziroma psica.

Toliko večja je torej odgovornost pravih vzrediteljev

in toliko bolj zahtevna naloga kupcev mladičkov, da take vzreditelje najdejo.

Mi smo tu zato, da pomagamo!

Poleg opisa pasme, ki smo se ji zavezali, je vsebina, ki jo prebirate, zagotovo najpomembnejša od vseh na naših spletnih straneh. Vsak od naših vzrediteljev si želi za mladička iz svoje vzreje najti primernega skrbnika, pravega bernskega človeka. S podpisom

kodeksa etike

smo se odločili zagotoviti korekten odnos do mladička in do njegovega kupca, nekateri vzreditelji - člani našega kluba, pa poleg tega pristajajo na

vzrejna priporočila,

ki smo si jih zapisali in zagotavljajo vzrejno odličnost: za vzrejo namreč uporabljajo le

• zdrave,
  • pasemsko tipične pse,
  • brez dedno prenosljivih bolezni in
  • značajsko neobremenjene.

V rubriki "Naše psarne in vzreditelji" so podpisniki vzrejnih priporočil vidno označeni z !

Še tako zveneč razstavni naziv prvaka nič ne pomeni, če imajo psi, ki jih nekateri uporabljajo v vzreji, dedno prenosljive hibe, t.j. kolčno ( HD stopnje C, in več) ali komolčno ( ED stopnje 1 in več) displazijo. Pregled rodovnikov pove, da se te hibe dedujejo in včasih celo stopnjujejo. Ne kupujte mladičev, katerih starši imajo navedene hibe!

Bernski planšarski pes je pes kmečkih dvorišč centralne Švice, kjer je kot delovni pes vlekel mlekarske vozičke, čuval dvorišče in hišo, pretežni del pa je bil v družbi ljudi, kar je še vedno videti v njegovem čudovitem značaju.

Pasma je po svoje zahtevna in drugačna, kakor je drugačna vsaka pasma psov, saj je bila vsaka narejena za svoj namen. Družba ljudi je za rahločutnega bernca zelo pomembna; osamljen pes, ki ga skrbniki puščajo zunaj, ko sami odidejo v hišo, je še dodatno izpostavljen stresu, kar lahko znatno skrajša njegovo življenjsko dobo.

Ker gre za pomembno življenjsko odločitev, vas vabimo, da temeljito preberete Vodnik za nakup bernskega planšarskega psa. Opozarjamo na poglavje o rodovniku in nerodovniških mladičih - cena je za slednje res vsaj polovico nižja od rodovniških, če pa boste večkratno ceno mladiča pustili pri veterinarjih in zgodbo zaključili s črnim scenarijem, vam bo verjetno žal, da niste poslušali dobrohotnih nasvetov. Zato: ne kupujte mladiča brez preverjenega rodovnika!, niti ga ne iščite na straneh oglasnikov.

Trenutno je pasma še vedno zelo priljubljena in se število ponudnikov nerodovniških mladičev spet vznemirljivo zvišuje. Po svojih najboljših močeh zasledujemo take vzreditelje, največkrat pa se izkaže, da psice niso dobile vzrejnega dovoljenja zaradi dedno prenosljivih hib ali da so starši celo pasemsko povsem netipični psi s hudo problematičnim značajem. Ker se skrbniki ne želijo odpovedati zaslužku, take psice parijo s samci nepoučenih in neozaveščenih lastnikov, s tem pa kršijo ne le pravilnik o vzreji pasme, temveč tudi Zakon o zaščiti živali.

Pri tem vedno potegne najkrajšo najšibkejši člen, to je mladič, posledično pa tudi kupec, ki nima nikakršnega zagotovila, da je mladič res potomec predstavljenih staršev, niti da nima podedovanih hib, ki se izkažejo za usodne šele kasneje. Kupec ne prejme računa, pogodbe,... Prav tako kupci nasedajo zgodbam, da je bil mladič v leglu sedmi in ni dobil rodovnika. Če ga dobi eden, ga dobijo vsi, saj se od leta 1999 zdravih mladičev v številčnem leglu ne sme več odstranjevati (uspavati)!

Veseli nas, da razmišljate o nakupu bernija in upamo, da boste ob izbiri mladiča upoštevali nasvete, ki smo jih v klubu skrbno zbrali na podlagi dolgoletnih izkušenj. Pri nakupu mladiča naše pasme pa je pomembno, da se zavedate, da berni ni pes za v pesjak ali na verigo, ampak je družinski član, ki enakopravno potrebuje družbo svojih ljudi in ste mu jo dolžni tudi zagotoviti. Več o tem v nasvetih za nove lastnike, ki jih prav tako najdete na spletnih straneh kluba.

Če boste naleteli še na kakšno vprašanje, smo  vam seveda z veseljem na razpolago.

Mojca Sajovic